Sinop’ta son 14 yılda 66,9 milyon TL çevre ve şehircilik yatırımı yaptık

Sinop’ta son 14 yılda 66,9 milyon TL çevre ve şehircilik yatırımı yaptık

Halkımızın hayat kalitesini sağlıklı ve planlı bir biçimde yükseltmeyi ve çevresel şartlar konusunda refahı en üst seviyeye taşımayı hedefledik. Ülkemizi geliştirmek ve güzelleştirmek için yoğun şekilde çalışarak 14 yılda önemli düzenlemelere imza attık.

Altyapı ve üstyapıda devrim niteliğindeki projeleri hayata geçirdik. Kaynaklarımızı verimli kullanarak temiz şehirler, yaşanabilir alanlar inşa ettik.

 

ÇEVREYİ KORUYORUZ, ATIKLARI DEĞERLENDİRİYORUZ

• 1 adet Atık Kabul Tesisi

• 1 adet Düzenli Depolama - 2. Sınıf  (Belediye Atıkları ve Tehlikesiz Atık Düzenli Depolama) tesisini şehre kazandırdık.

Ayrıca Sinop ilinde 1 adet katı atık düzenli depolama tesisi 136.851 kişiye hizmet vermektedir.

 

ATIK SULARI ARITIYORUZ

Atık suların geri dönüşümünde önemli adımlar attık. Sinop ilinde 1 adet atık su tesisi bulunmakta olup 13.285  kişiye hizmet  vermektedir.

 

ALTYAPIYI GELİŞTİRİYORUZ, ÇEVRE KİRLİLİĞİNİ BİTİRİYORUZ

Çevre katkı paylarından yerel yönetimlere ayrılan payı artırdık. Çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik yatırımlar kapsamında 2003-2016 yılları arasında Sinop için 7,9 milyon TL tutarında yatırım yaptık.

Bu dönemde Sinop’daki belediyelere 18 adet çevre temizlik aracı hibe ettik.

 

TEMİZ HAVA, SAĞLIKLI YAŞAM

Hava kalitesini iyileştirmek için Samsun Temiz Hava Merkezi’ne bağlı Sinop İlinde 3 adet hava kalitesi izleme istasyonu kurduk.

 

KİMLİKLİ ŞEHİRLER , GÜVENLİ YAŞAM, KENTSEL DÖNÜŞÜM

Son 14 yılda yapılan yatırım ve atılımlar Türkiye’yi ekonomik ve sosyal yönden ileriye taşıdı. Bu ilerleme hayatın her alanına yansıyor: yaşam kalitesi artıyor, eğitim seviyesi yükseliyor, yüzler gülüyor.

Bu olumlu tablonun devamı ve vatandaşlarımızın hayat standartlarının daha da yükselmesi için Kentsel Dönüşüm hamlesini başlattık.

Kentsel Dönüşümle;

Öncelikli afet riski altındaki alanların dönüşümü tamamlanacak, güvenilir, yalıtımı tam olarak sağlanmış, asgari konfor koşullarına sahip, enerji tasarrufu sağlayan ve çevre  dostu yapılar inşa edilecek, yerel malzeme kullanımı teşvik edilecek, üretim sektörü hareketlenecek, yeşil çevre ve sosyal donatı alanlarıyla bütünleşen kent merkezlerimiz daha da güzelleşecek ve 24 saat yaşayan şehirler oluşturulacak.

Bu kapsamda;

Yapılacak dönüşüm çalışmalarıyla Sinop ilinde güvensiz yapılaşmanın önüne geçilecek, sürdürülebilir yaşam alanları oluşturulacak.

Ayrıca; 119 adet binada, 409 adet birimin risk tespiti yapılmıştır. Bu binalardan 4 adedi yıkılmıştır.